Anatomia wątroby

Anatomia wątroby Wątroba jest to narząd, mający bardzo skomplikowaną powierzchnię, warto jednak wiedzieć, iż na jej powierzchni można wyróżnić dwie główne części: prawą oraz lewą, a także osiem płatów czynnościowych. Na powierzchni wątroby znajdują się liczne wgłębienia powstałe w wyniku przylegania do wątroby różnych narządów takich jak chociażby prawa nerka czy też prawe nadnercze. Warto wiedzieć również, iż na przeponie jest dość duży wycisk przepony, która pokrywa ten narząd od góry. Wątroba ma szereg wiązadeł, które łączą ją z innymi organami naszego ciała. Wyróżniamy tu między innymi więzadło wątrobowo-przełykowe, wątrobowo- żołądkowe oraz wątrobowo- dwunastnicze, składają się one na tak zwaną sieć mniejszą, widoczną po odsłonięciu powłok skórnych. Warto wspomnieć również, iż do wątroby ściśle przylega również woreczek żółciowy, który ma swoje wgłębienie na tylnej powierzchni wątroby. Nieco nad nim umieszczony jest zagłębienie przeznaczone dla żyły głównej dolnej, która zbiera krew ubogą w tlen z dolnej części naszego ciała.

Anatomia serca

Anatomia serca Serce składa się z dwóch przedsionków i dwóch komór, to fakty, które z pewnością doskonale pamiętamy z lekcji biologii, niemniej jednak jeśli chodzi o dodatkowe szczegóły to niestety zwykle niewiele zostaje ich w naszych głowach. Warto wiedzieć jednak, iż serce podzielone jest grubą przegrodą międzykomorową, która oddziela od siebie obie komory serca, jest to bardzo ważny element, ponieważ dzięki przegrodzie nie następuje mieszanie krwi bogatej w tlen i krwi w tlen ubogiej. Warto wiedzieć również, iż w komorach serca występują mięśnie brodawkowate, które odpowiedzialne są za napinanie zastawek oddzielających przedsionki od komór. Dzięki tym mięśniom w czasie wypełnienia komór krwią zastawki są szczelnie zamknięte, zapobiegając tym samym cofaniu się krwi. Jeśli chodzi o serce to należy wiedzieć również, iż bardzo ważnymi elementami są dwa naczynia: aorta oraz tętnica płucna, które wyprowadzają krew z serca oraz dwa naczynia, które dwa naczynia pień płucny i żyły płucne, które doprowadzają krew do serca.

Anatomia płuc

Anatomia płuc O tym, że płuca leżą w klatce piersiowej wie chyba każdy, niemniej jednak warto wiedzieć również, iż te organy mają również wiele bardziej osobliwych cech. Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, iż płuco prawe składa się z trzech płatów anatomicznych, natomiast płuco lewe tylko z płatów dwóch, różnica ta spowodowana jest obecnością serca po lewej stronie naszej klatki piersiowej, które spowodowało nieco mniejszy rozwój lewego płuca. Poza tym warto również zdawać sobie sprawę, iż każde płuco składa się z kilku segmentów czynnościowych, ich wyodrębnienie było bardzo ważnym osiągnięciem w dziedzinie medycyny, ponieważ obecnie możliwe jest usuwanie tylko części chorego płuca, dzięki czemu można odratować zdrową część tkanki. Wcześniej takie zabiegi były niemożliwe, ponieważ lekarze nie zdawali sobie sprawy z tego, iż poszczególne części płuc zaopatrywane są przez odrębne naczynia krwionośne, które można oddzielić w czasie zabiegu chirurgicznego. Warto wiedzieć również, iż każde płuco składa się z milionów pęcherzyków płucnych, w których to przeprowadzana jest właściwa wymiana gazowa.