Medycyna rodzinna

Medycyna rodzinna Medycyna rodzinna to pojęcie, z którym w dzisiejszych czasach spotykamy się bardzo często. Jest to taki rodzaj medycyny, którego podstawowym zadaniem jest – jak sama nazwa zresztą sugeruje – zapewnienie medycznej opieki poszczególnym członkom rodzin zapisanych do lekarza rodzinnego. O lekarzu rodzinnym zazwyczaj słyszy się jako o lekarzu pierwszego kontaktu. To właśnie do niego należy zgłaszać się najpierw (oczywiście, nie licząc sytuacji, kiedy pomoc medyczna potrzebna jest od ręki – wtedy zalecana jest wizyta na pogotowiu), to on również kieruje pacjentów do specjalistów, z którym współpracuje na co dzień. Medycyna rodzinna wcale nie jest dziedziną tak nieskomplikowaną, jak mogło by się wydawać. Od uprawiających ją lekarzy wymaga niesamowicie wszechstronnej wiedzy i pod tym względem spokojnie można ją porównać do interny. Aktualnie specjalizacja z zakresu medycyny rodzinnej jest taką samą specjalizacją jak każda inna. Jej początki u nas to przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Homeopatia

Homeopatia Homeopatia to kolejna spośród metod znajdujących zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej. Podobnie jak każda inna tego rodzaju metoda, tak i ta wzbudza rozliczne kontrowersje. To jednakże w zupełności nie przeszkadza w tym, ażeby praktykować ją w zasadzie na całym świecie. Ponadto tak zwane leki homeopatyczne można bez problemów nabyć w aptekach, także i na terenie naszego kraju. Początki homeopatii dał żyjący na przełomie osiemnastego oraz dziewiętnastego stulecia Samuel Hahnemann, lekarz rodem z Niemiec. Dziedzina ta bazuje na trzech elementarnych zasadach takich jak – dynamizowanie, podobieństwo oraz aplikowanie pojedynczego środka. Składniki zawarte w lekach homeopatycznych to w głównej mierze substancje o roślinnym albo mineralnym pochodzeniu. Sam lek natomiast zazwyczaj występuje pod postacią kropel albo malutkich kuleczek – te podaje się doustnie. Do użytku zewnętrznego natomiast stosowane są rozmaite żele oraz maści. Homeopatię podzielić można na kliniczną oraz klasyczną.

Medycyna nuklearna

Medycyna nuklearna Medycyna nuklearna stanowi jeden z rozlicznych rodzajów medycyny. Znajdują w niej zastosowanie takie metody leczenia, w których wykorzystywane są izotopy promieniotwórcze określane także mianem radioizotopów. Ta medyczna gałąź koncentruje się przede wszystkim na ogólnej fizjologii człowieka, a także jego organów wewnętrznych oraz chorób. Bardzo wiele metod stosowanych w zakresie medycyny nuklearnej znajduje zastosowanie w odniesieniu chociażby do medycyny paliatywnej, a zwłaszcza przy okazji chorób nowotworowych. Są to metody bardzo pomocne również przy diagnozowaniu oraz później leczeniu bardzo wielu innych chorób, chociażby endokrynologicznych. Jedną z metod obrazowania diagnostycznego, jakie wykorzystywane są w medycynie nuklearnej jest scyntygrafia. Polega ona na tym, iż do ludzkiego ciała wprowadza się substancje farmakologiczne oznakowane izotopami radioaktywnymi, a następnie obserwuje, w jaki sposób się one zachowują. Technika ta odznacza się bardzo wieloma zaletami i wszechstronnością.