Organy ludzkie

Organy ludzkie W ludzkim ciele znajduje się wiele organów, które pełnią rozmaite funkcje. Warto zdawać sobie jednak sprawę, iż tylko ich współpraca pozwala na sprawne funkcjonowanie organizmu. Narządy są nam niezbędne do życia, dlatego też ich niewydolności mają poważne konsekwencje. Warto wspomnieć o tym, iż jednym z ważniejszych organów w naszym ciele jest serce, pompujące krew w naszym ciele. Dzięki niemu krew pozbawiona tlenu trafia do płuc, gdzie łączy się z tlenem, po czym roznoszona jest po całym ciele przez cień naczyń krwionośnych. Ważnym narządem jest również wątroba, bez której nasz organizm nie mógłby funkcjonować, warto dodać przy tym, iż jest to największy narząd naszego organizmu. W życiu rozwojowym wątroba stanowi znaczną część rozwijającego się organizmu, niemniej jednak w miarę upływu czasu jej rozmiary nieco maleją. Warto wiedzieć, iż jest to organ odpowiedzialny między innymi za produkcję żółci jak również za detoksykację. Właśnie dlatego, osoby nadużywające alkoholu mają problemu z wątrobą.

Organy zwierzęce

Organy zwierzęce Bardzo często wydaje nam się, że zwierzęta mają zupełnie inną budowę niż organizm ludzki, niemniej jednak powinniśmy mieć świadomość tego, że niemal wszystkie organy ludzkie mają swoje odpowiedniki również u zwierząt. W końcu zwierzęta również muszą mieć organy, dzięki którym pompować będą krew po całym organizmie czy pobierać tlen z powietrza atmosferycznego. Zatem przeciętny pies, krowa, świnia czy też kot również mają takie organy jak serce, płuca czy wątroba, świadczy o tym chociażby fakt, iż zjadając mięso wieprzowe czy wołowe mamy do czynienia z żołądkami, wątróbkami czy też innymi organami, które często zjadamy ze smakiem. Ostatnimi czasy bardzo głośno było również o możliwości przeszczepów pomiędzy świnią a człowiekiem, również studenci medycyny bardzo chętnie korzystają chociażby ze świńskich serc, które mają bardzo podobną budowę do serc ludzkich. Niemniej jednak ze względu na bardzo duże ryzyko zakażeń wirusowych i bakteriologicznych oraz ogromnemu ryzyku odrzucenia organów takie przeszczepy nie są wykonywane.

Dawcy organów

Dawcy organów Przekazanie organów do przeszczepu nie jest łatwym zadaniem, bowiem zwykle dotyczy ono osób martwych, które nie mogą już samodzielnie podjąć decyzji. Pogrążone w bólu i rozdarciu wewnętrznym rodziny bardzo często nie myślą o transplantacji, dlatego też wiele organów po prostu się marnuje. Takie sformułowanie może wydawać się odrobinę brutalne, niemniej jednak nie da się ukryć, iż w wielu przypadkach, zwłaszcza od osób po wypadkach samochodowych organy mogłyby być wykorzystane, bark decyzji, lub decyzja odmowa powoduje jednak, iż wiele więcej ludzi niż powinno. Z tego też względu bardzo ważnej jest podpisywanie oświadczenia woli, dzięki któremu szpital będzie miał prawo do pobrania naszych narządów po stwierdzeniu śmierci naszego mózgu. Warto jednak wiedzieć, iż w przypadku niektórych narządów możliwe jest pobranie tkanek od żywego dawcy. Dość często na przykład pobiera się od dawców część wątroby i wczepia się ją choremu, wątroba dawcy w bardzo szybkim tempie może się zregenerować, dlatego taki zabieg jest stosunkowo bezpieczny, niemniej jednak zawsze istnieje ryzyko powikłań.