Anatomia wątroby

Anatomia wątroby Wątroba jest to narząd, mający bardzo skomplikowaną powierzchnię, warto jednak wiedzieć, iż na jej powierzchni można wyróżnić dwie główne części: prawą oraz lewą, a także osiem płatów czynnościowych. Na powierzchni wątroby znajdują się liczne wgłębienia powstałe w wyniku przylegania do wątroby różnych narządów takich jak chociażby prawa nerka czy też prawe nadnercze. Warto wiedzieć również, iż na przeponie jest dość duży wycisk przepony, która pokrywa ten narząd od góry. Wątroba ma szereg wiązadeł, które łączą ją z innymi organami naszego ciała. Wyróżniamy tu między innymi więzadło wątrobowo-przełykowe, wątrobowo- żołądkowe oraz wątrobowo- dwunastnicze, składają się one na tak zwaną sieć mniejszą, widoczną po odsłonięciu powłok skórnych. Warto wspomnieć również, iż do wątroby ściśle przylega również woreczek żółciowy, który ma swoje wgłębienie na tylnej powierzchni wątroby. Nieco nad nim umieszczony jest zagłębienie przeznaczone dla żyły głównej dolnej, która zbiera krew ubogą w tlen z dolnej części naszego ciała.

Znaczynienie wątroby

Znaczynienie wątroby Warto wiedzieć, iż wątroba to narząd, który ma bardzo ciekawe unaczynienie, ze względu na to, iż dostarczana jest tu zarówno krew czynnościowa jak i krew odżywcza. Krew odżywcza to ta bogata tlen, której zadaniem jest odżywianie każdej komórki w naszym ciele, doprowadzona jest ona do wątroby poprzez tętnice wątrobową prawą i lewą, wywodzące się z tętnicy wątrobowej wspólnej, która z kolei odchodzi od tętnicy żołądkowo- dwunastniczej, ta od pnia trzewnego, który wreszcie jest bezpośrednim odgałęzieniem aorty, czyli tętnicy głównej. Jak więc widać sieć naczyń, doprowadzająca krew do wątroby jest bardzo skomplikowana, niemniej jednak jeśli zobaczymy na obrazku schemat z pewnością stanie się to dla nas o wiele bardziej logiczne i przejrzyste. Warto wspomnieć również o krwi czynnościowej, która dostarczana jest do wątroby przez żyłę wrotną, niesie ona krew bogatą w składniki odżywcze pochodzące z procesów trawiennych. Krew z wątory z kolei odprowadzana jest za pomocą żył wątrobowych, które łączą się następnie w żyłę główną dolną.

Rola wątroby

Rola wątroby Wątroba pełni wiele złożonych funkcji, które sprawiają, iż życie bez tego organu jest niemożliwe. Warto zacząć od tego, iż do wątroby trafia krew czynnościowa naszego organizmu poprzez żyłę wrotną, dzięki temu połączeniu w wątrobie może zachodzić wiele złożonych procesów biochemicznych. Należałoby wiedzieć, iż w wątrobie prowadzona jest glikogenogeneza oraz glikogenoliza, czyli dwa procesy odpowiedzialne za przetwarzanie zapasów cukru w naszym organizmie. Poza tym wątroba to również magazyn żelaza oraz tak potrzebnej dla naszego ciała witaminy K. Warto wspomnieć również o tym, że w wątrobie następuje proces produkcji żółci, dzięki której nasz organizm może metabolizować tłuszcze. Żółć z wątroby odprowadzana jest za pomocą przewodów wątrobowych, które łączą się ze sobą w przewód wątrobowy wspólny i mogą doprowadzać żółć do woreczka żółciowego poprzez przewód żółciowy lub też spływać do dwunastnicy poprzez przewód żółciowy wspólny. Warto wspomnieć również o tym, iż w wątrobie prowadzony jest proces detoksykacji, któremu podlega między innymi alkohol etylowy.